Historia zespołu

W lipcu 2004 roku z pośród protagonistów młodzieżowego serialu meksykańskiego znanego u nas jako Zbuntowani (Rebelde) powstał zespół – RBD. Początkowo miała być to tylko grupa stworzona na potrzeby serialu jednak szybko, bo w przeciągu niecałego roku, odnieśli w Meksyku oszałamiający sukces.

Od początku zespół składał się z sześciu członków, a są nimi: Anahi Giovanna Puente Portilla (ur. 14.05.1983), Dulce Maria Espinoza Savinon (ur. 06.12.1985),  Maite Perroni (ur. 09.03.1983), Alfonso „Poncho” Herrera Rodriguez (ur. 28.08.1983), Christopher von Uckermann (ur. 21.10.1986) oraz Christian Chavez (ur. 07.08.1983)

Dzięki telenoweli „Zbuntowani” wypromowali swoje najbardziej znane piosenki z ich debiutanckiej płyty, którą wydała meksykańska filia wydawnictwa EMI. Trzy pierwsze single z płyty Rebelde Rebelde (pl. Buntownik), Solo Quédate En Silencio (pl. Tylko pozostań w ciszy) oraz Sálvame (pl. Uratuj mnie) cieszyły się powodzeniem na listach przebojów.

W związku z dużą ilością fanów w Brazylii zespół zdecydował się wydać wersję Rebelde w języku portugalskim.

Na amerykańskiej liście najlepiej sprzedających się albumów pop Rebelde osiągnęło 95 miejsce, a płyta rozeszła się nakładem 3.750.000 egzemplarzy.

RBD wykonali jedną z piosenek do meksykańskiej wersji Big Brothera – „A rabiar” (pl. Do szaleństwa).

Dalej były kolejne sukcesy: Tour Generacion – wiele koncertów w Ameryce Środkowej i Łacińskiej, a także kolejna hitowa płyta Nuestro Amor zawierająca single – Nuestro Amor (pl. Nasza Miłość) i Aun Hay Algo (pl. Nadal jest coś). Także ta płyta wydana została w wersji brazylijskiej.

W kwietniu 2006 roku na światło dzienne zostało wypuszczone CD/DVD – Live in Hollywood z zapisem koncertu, który odbył się w Los Angeles w styczniu tego samego roku.

Kolejnym etapem była piosenka Mexico, Mexico, która stała się oficjalnym hymnem meksykańskiej drużyny piłkarskiej na mundialu w Niemczech.

W listopadzie 2006 roku jako jedni z nominowanych wystąpili podczas Latin Grammy z piosenką „Tras de mi” (pl. Za mną).

W tym samym miesiącu wyszedł trzeci studyjny album RBDCelestial (Niebiańska), któremu udało się wspiąć na 15 miejsce listy najlepszych albumów pop w USA, a piosenka Ser o parecer (Jest albo wydaje się) promująca ten album przez wiele tygodni okupowała 1 miejsce U.S. Billboard Hot Latin Songs. Płyta także rozeszła się w dużym nakładzie, a w lipcu 2007 z myślą o fanach wyszła re-edycja tego krążka wraz z DVD zawierającym różne materiały i teledyski.

W grudniu 2006 roku na rynku pojawiła się pierwsza anglojęzyczna płyta RBD zatytułowana „Rebels„. Zawierała ona covery hiszpańskojęzycznych piosenek z poprzednich płyt a także nowe utworu. Płyta dzięki sprzedaży 94 tys egzemplarzy w pierwszym tygodniu trafiła na 40 pozycję Billboard 200 album chart. „Rebels” trafiła również na Japoński rynek, gdzie sprzedała się aż w 250 000 kopii. W sumie ten anglojęzyczny album rozszedł się w 3 milionach egzemplarzy na świecie.

W międzyczasie RBD nagrali serial – RBD: La Familia opowiadający o zespole, chociaż nie jest on oparty na faktach autentycznych. Serial otwiera piosenka „The Familly”, a drugą piosenką przewodnią jest „Quiero Poder” (pl. Chcę potrafić) napisana przez jedną z wokalistek Dulce Marię.

Kolejny zapis z koncertu, tym razem z Rio de Janeiro (Brazylia), został wydany w lutym 2007 roku nosząc tytuł „Live in Rio„. Następne DVD z Celestial World Tour z Madrytu zostało nagrane w czerwcu 2007. Płyta live z tego występu miała premierę 2 października 2007.

Do jednego z przełomowych wydarzeń zespole doszło 2 marca 2007, kiedy to jeden z członków zespołu Christian Chavez ujawnił swoją orientacje seksualną, a na światło dzienne wyszły zdjęcia z jego ślubu z innym mężczyzną. Poprzez oficjalną stronę zespołu aktor poprosił o zrozumienie i akceptacje.

W maju 2007 roku RBD pojawili się jako gość specjalny- na zaproszenie Donalda Trumpa– podczas wyborów Miss Universe odbywających się w ich rodzimym Meksyku, zaśpiewali trzy piosenki przeplatane występami miss – Wanna Play, Carino Mio oraz Money, Money. Dzięki temu RBD mogli oglądać widzowie na całym świecie.

Podczas trasy koncertowej Celestial RBD zawitali nie tylko do krajów obu Ameryk, ale także do Rumuni gdzie prócz koncertu nagrali w Transylwanii teledysk do utworu „Besame sin miedo” (pl. Pocałuj mnie bez strachu) – 3 singla z Celestial, oraz do Hiszpanii gdzie nagrali DVD.

W lipcu 2007 po raz kolejny pojawili się na gali nagród Premios Juventud, gdzie zaśpiewali piosenkę Besame sin miedo oraz odebrali kilka nagród. Także w tym miesiącu RBD pojawili się w show latynoskim zatytułowanym: Confesiones En Concierto (pl. Wyznania na koncercie), był to koncert akustyczny dla programu RitmosonLatino, gdzie oprócz wielu swoich piosenek RBD opowiadali o swoich mniejszych lub większych tajemnicach.

4 października 2007 po raz pierwszy obchodzono „światowy dzięń Rebelde i RBD”. Data wzięła się stąd, że właśnie tego dnia w 2004 roku w meksyku miała miejsce premiera pierwszego odcinaka telenoweli Rebelde (Zbuntowani).

W październiku 2007 została wydana nowa piosenka Inalcanzable (pl. Nieosiągalny), która promuje album RBD Emezar desde Cero (pl. Zaczynając od zera), produkowanej przez Carlos Lara i Armando Avila, a który trafił na półki w USA i Meksyku 20 listopada 2007 roku, rok po premierze płyty Celestial. Krażek zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard Latin Charts

Od 15 lutego 2008 do października trwała trasa koncertowa Empezar desde cero Tour. Zespół podczas ponad półrocznego tournee odwiedził wiele krajów Ameryki Południowej, Środkowej a także Europy. Początkowo RBD miało w planach także Polskę jednak w zawiązku z tym, że Zbuntowani są na polskich ekranach stosunkowo od niedawna postanowiono odłożyć przyjazd.

W lutym 2008 zespół nakręcił teledysk do piosenki Empezar desde cero która została wyłoniona drogą głosowania przez fanów na drugi singiel. Pierwszym głosem tej piosenki jest Maite natomiast Dulce i Anahi śpiewają w refrenach.

W kwietniu 2008 roku RBD otrzymali nominacje do prestiżowych nagród świata Latino – Billboard Latin Awards 2008. Podczas obywającej się gali otrzymali nagrodę w kategorii – Twój świat (hiszp. Tu Mundo), cały zespół podkreśla, że to ważne wyróżnienie bo w tej kategorii głosowali fani z całego świata za pomocą Internetu.

Podczas darmowego koncertu RBD w „Esplanada dos Ministerios” w Brasília (Brazylii), który odbył się 21 kwietnia 2008r, przyszło około 500 tys widzów. Z tego właśnie wydarzenia w którym zespół zaprezentował utwory w ramach trasy „Empezar De Cero World Tour” stworzono DVD: Live In Brasília.

Kolejnym sukcesem zespołu było osiągnięcie znalezienie się aż 6 albumów TOP 10 w Słowenii, co było pierwszym takim przypadkiem w historii tego kraju.

RBD nie jest tylko zespołem, który gra koncerty i występuje w serialu. Grupa brała udział w kampaniach np. Pepsi, Kinder Bueno.

14 sierpnia 2008 roku pojawił się oficjalny komunikat, że zespół rozstaje się po pożegnalnej trasie koncertowej – Tour del Adios. Trasa trwała od listopada 2008 do 21 grudnia 2008. Wtedy miał miejsce wzruszający koncert w Madrycie, ostatni koncert w historii zespołu.

Na przełomie listopada i grudnia wydano dwe płyty zawierające największe hity zespołu, a także DVD, fani z Brazyli otrzymali specjalną wersję hitów po portugalsku.

Fani RBD w Polsce za to mogli kupić płytę Rebels od 24 listopada 2008.

10 marca 2009 miała miejsce oficjalna premiera ostatniej płyty RBDPara Olvidarte de Mi. Ostatecznym końcem miał być koncert w Meksyku, jednak nie doszedł od nigdy do skutku.

FILM DOKUMENTALNY O ZESPOLE RBD

Pedro Damian, którego uważa się za rodzica czy też twórce RBD wyznał, że jest w posiadaniu ponad 800 godzin nagrań zza kulis życia i pracy zespołu w czasie ich wspólnej kariery. Pedro pragnie stworzyć ze swych zbiorów dokument o zespole, który początkowo miał mieć swoja premierę w 2014 roku na 10 lecie zespołu. Jak na razie jednak nie wiadomo kiedy rzeczywiście będziemy mogli go obejrzeć.

Prosimy nie kopiować biografii RBD bez zgody, pisz na mejla jeśli chcesz wziąć biografię na swojego bloga itp.!>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.